Praca zdalna – co to? Gdzie znaleźć? Ile można zarobić?

 • Daniel B. 
Praca zdalna co to

Ten artykuł jest dla wszystkich, których interesuje praca zdalna – co to? Z czym to się je? Jak się przygotować?

Pracuję zdalnie od prawie dwóch lat. Jeśli rozważaliście podjęcie pracy zdalnej, macie wątpliwości, obawy, pytania, postaram się na nie odpowiedzieć zgodnie z moją najlepszą wiedzą. Nie wiem wszystkiego na ten temat, ale wiem sporo i podzielę się z Wami.

Zapraszam do lektury.

Spis treści:

Czym jest praca zdalna?

Czego potrzebujesz do pracy z domu?

Jakie branże dają możliwość pracy zdalnej?

Zalety pracy zdalnej

Wady pracy zdalnej

Gdzie szukać zdalnej pracy?

Oferty pracy zdalnej dla freelancerów w Polsce

Gdzie szukać pracy zdalnej za granicą?

Charakterystyka pracy zdalnej – praca zdalna w szczegółach

FAQ

 

Czym jest praca zdalna?

Artykuł wypadałoby zacząć od definicji pracy zdalnej. Praca zdalna to w skrócie praca na odległość za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, poza siedzibą firmy.

Kiedy pierwszy raz usłyszałem wyrażenie “praca zdalna”, na myśl przyszły mi zabawki ze sterowaniem zdalnym. Jako dzieciak tłumaczyłem sobie nazwę: “zdalna – z dala”. I na tym to trochę polega.

Po angielsku “praca zdalna” to “remote work” i jeśli przyjrzymy się temu od tej strony, ma to sens. Pilot lub kontroler zabawki na odległość to po angielsku – kto by się spodziewał? – remote.

praca zdalna statystyki finder zobacz

Źródło: finder.com

 

Podczas ciężkiego lockdownu 60% Brytyjczyków pracowało z domu. 26% planuje pracować zdalnie także po zakończeniu lockdownu. Pandemia covida pokazała, że praca zdalna to bardzo istotna alternatywa dla tradycyjnej pracy.

Coraz więcej osób widzi zalety takiego rozwiązania. Rozwój rynku pracy zdalnej w 2020 roku pokazał również firmom, że taniej będzie wysłać pracowników do domu i kazać im stamtąd wykonywać obowiązki, niż wynajmować biuro w centrum miasta za kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

praca zdalna mapa pracownika celu

Źródło: stat.gov.pl

 

Co widać na mapie?

Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto. Największe ośrodki miejskie w Polsce. Na uwagę zasługuje fakt, że Krakowie w pierwszym kwartale 2020 roku było do wynajęcia 1 554 900 m2 powierzchni biurowej.

Watykan zmieściłby się tam trzy razy.

Zdziwiłem się, że nie ma tutaj Poznania i Szczecina, ale… Nadal widzimy pewną tendencję. Biura w dużych miastach kosztują i to niemało. Praca zdalna to korzystna alternatywa do redukcji kosztów.

 

Czego potrzebujesz do pracy z domu?

Pracownikom w biurze czy na budowie narzędzia do pracy zapewnia pracodawca. Praca zdalna rządzi się swoimi prawami.

Jakiego sprzętu i technologii potrzebujesz? Czytaj dalej.

 

Komputer

Pecet lub laptop. Nie ma wyjątków.

Owszem, możecie się upierać, że na tablecie czy smartfonie można wykonać większość zadań, ale wierzcie mi – po kilku miesiącach rzucilibyście nim o podłogę.

Komputer musi być.

Weźcie sobie do tego biurko i wygodny fotel. Korzyści płynące z wygodnego miejsca pracy są nie do opisania. Zdalna praca to ogrom siedzenia na dupie w celach służbowych. Raz na godzinę trzeba wstawać i się poruszać, bo po pół roku będziecie przeklinać swoje istnienie.

Dostęp do Internetu

Trochę technologii i człowiek się gubi, nie?

Niestety, ale chcąc wykonywać pracę zdalną, będziecie się musieli przeprosić z technologią. Praca zdalna odbywa się w 100% za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej i narzędzi internetowych. Młodym ludziom taka praca nie powinna sprawiać problemów. Osoby “starej daty” mogą mieć trudności.

To jest też wada pracy zdalnej. Nie masz Internetu – nie pracujesz.

 

Mikrofon

Twoi przełożeni najprawdopodobniej będą chcieli, żebyście z nimi rozmawiali. Łatwiej ściemniać, kiedy się pisze. Podczas rozmowy jest trudniej.

Aplikacja, jakiej firma będzie używać do rozmów, jest kwestią z grubsza indywidualną. To może być m. in. Zoom, Skype, TeamSpeak, Microsoft Teams, Viber czy Discord. Także popularne komunikatory jak Messenger lub WhatsApp oferują grupowe chaty głosowe.

 

Słuchawki z mikrofonem do pracy zdalnej

Osobiście polecam sprzęt, który podłącza się pod USB. Słuchawki z mikrofonem zrobią robotę. Najtańsze dostaniecie za 40-50 zł, ale nie rekomenduję. Tanie mięso psy jedzą, a Wy tych słuchawek będzie potrzebować do pracy, a nie oglądania filmików na YouTubie.

Ja mam te:

słuchawki do pracy zdalnej dla pracownika a4tech g437

Kupiłem za niecałe 100 zł i wytrzymały już półtora roku.

Bluetooth? Dobra jakość dźwięku kosztuje a za mały pieniądz dostaniecie tylko gówno. A problemy, które sprawia mikrofon na wejście 3,5mm, to osobny rozdział Internetu.

Jeśli dostaliście pracę zdalną na słuchawce, to mikrofon będzie jej podstawą. W teorii pracodawca powinien pomóc Wam w organizacji sprzętu, ale w praktyce bywa różnie.

 

Osobne miejsce do pracy

Jeżeli macie w domu lub mieszkaniu jakiś mały pokoik lub miejsce, które można wydzielić, by odciąć się od innych mieszkających tam osób – zróbcie to. Głównie dlatego, żeby nie utrudniać sobie i im życia.

Kiedy pracujecie w domu, praca i życie prywatne niebezpiecznie się mieszają.

Z jednej strony musicie pokazać innym domownikom, kiedy jesteście w pracy, a kiedy nie.

Z drugiej strony musicie pokazać to samo samym sobie. Łatwiej przyjdzie Wam wykonywanie swoich obowiązków.

W czasie pracy zdalnej łatwo się rozproszyć. Posiadanie swojego miejsca pracy w domu pomoże Wam w organizacji czasu pracy.

 

Jakie branże dają możliwość pracy zdalnej?

Na poniższym wykresie widać wyraźnie, w jakich branżach najczęściej można się spotkać z pracą zdalną.

Wykres-praca-zdalna.jpg

Źródło: stat.gov.pl

 

Najbardziej atrakcyjne branże do pracy zdalnej to:

 • IT (developerzy, QA testerzy etc.),
 • Tłumaczenia i korekta,
 • Marketing Internetowy (SEO, SEM, Social Media, Copywriting itd),
 • Call Center,
 • Kursy, szkolenia, webinary, rozwój osobisty,
 • E-commerce,
 • Consulting,
 • Dziennikarstwo,
 • Usługi księgowe,
 • Architektura,
 • E-mail marketing,
 • Grafika komputerowa.

Widziałem kilka różnych artykułów, które wymieniają jeszcze tworzenie contentu, czyli np. bloga albo kanał na YouTube, ale nie nazwałbym tego pracą. W dzisiejszych czasach bardzo trudno się przebić, nie wspominając o zarabianiu pieniędzy.

 

Zalety pracy zdalnej

Jak każda robota, także praca zdalna ma wady i zalety. Spędziłem ostatnie dwa lata życia jako pracownik zdalny, więc mniej więcej wiem.

 

Brak ograniczeń terytorialnych

Jedyne, co może cię ograniczać, to połączenie internetowe. Dla przykładu, teraz jestem w rodzinnym mieście. Mogę pracować. Za tydzień wracam do Gdańska. Też mogę pracować.

pracownik zdalny brak ograniczeń terytorialnych praca na wakacjach

To samo tyczy się krajów. Mieszkam w Polsce, ale mogę równie dobrze pracować w Wielkiej Brytanii. Tak samo Brytyjczyk, jeśli zechce, forma pracy zdalnej pozwala mu na znalezienie zatrudnienia w Polsce.

 

Jesteś cały czas w domu

Praca zdalna polega na wykonywaniu swoich obowiązków na odległość. Nie wymaga od pracownika, żeby stawiał się w biurze. To oznacza, że cały dzień możesz spędzić w domu.

A jeżeli wpiszę tu jakiekolwiek inne zdanie ze słowem praca. Pracownicy, którzy każdego dnia stoją godzinę w korku, jadąc do miejsca zatrudnienia, wiedzą, o czym mówię.

Ja do miejsca pracy mam tyle, ile mam z łóżka do laptopa. Jeśli śpię z laptopem, dystans wynosi zero metrów. Korki? Dojazd?

Dziękuję, to nie do mnie.

 

Brak kontaktu z ludźmi

Wcześniej pracowałem w ubezpieczeniach i wierzcie mi – fakt, że jedyny kontakt z innym człowiekiem mam przez Internet, to zbawienie.

W najgorszym razie po prostu się rozłączę. Są dni, kiedy w ogóle nie rozmawiam z innymi pracownikami. Czasem zdarzają się obowiązkowe spotkania, ale raczej rzadko.

 

Wady pracy zdalnej

Tak jak mówił Lech Wałęsa, są plusy dodatnie i plusy ujemne. Dziwne słowa w ustach elektryka, ale…

Są wady i zalety pracy w domu, jak w każdej robocie.

 

Musisz samemu trzymać się za mordę

Samodyscyplina i utrzymanie może nie wysokiej, ale przynajmniej półzadowalającej motywacji, to zmora zdalnych pracowników. No bo jak się zmusić do pracy, kiedy nie ma nad Tobą upierdliwego kierownika z batem?

Kiedy nie ma kamer?

Kiedy wiesz, że nadzorca niewolników nie zadzwoni ze zjebką?

misja kleopatra to nie są niewolnicy mem praca zdalna samodyscyplina

Cóż, kiedy pracujesz zdalnie, ten bat musisz sobie ukręcić samemu. Nikt nie będzie stał nad Tobą i pilnował, czy robota jest zrobiona, czy wykonujesz swoje zadania. Kwestia organizacji czasu pracy należy do Twoich obowiązków. Pilnujesz siebie. Jesteś swoim bezpośrednim przełożonym.

 

Jesteś w domu cały czas

To, co jest zaletą pracy zdalnej, jest też jej wadą. Niektórzy ludzie nie uznają “siedzenia w domu” za pracę. Teściowa mojego kolegi z pracy twierdziła, że chłop, który nie przerzuca cegieł, tak naprawdę nie pracuje. Moja kobita też niekiedy ma problem z tym, że siedzę i nic nie robię.

wady pracy zdalnej cały czas w miejscu zamieszkania mem żona niezadowolona

 

Uzależnienie pracownika od technologii

Brak neta? Nie pracujesz.

Awaria prądu? Nie pracujesz.

Zepsuje ci się komputer? Nie pracujesz.

Pracodawcy najczęściej się wyrozumiali w tych sprawach, ale wszystko ma swoje granice. Jeden mój ziomek postradał robotę, bo przy każdej awarii robił sobie tydzień urlopu.

Gorzej kiedy macie zlecenie freelancerskie i deadline, a nie macie działającego sprzętu. I weź szukaj środków do realizacji.

 

Narzędzia do mierzenia czasu pracy

Ja nie mam z tym problemu, podobnie Kodeks Pracy. Są jednak pracownicy zdalni, którzy nie lubią, jak im się patrzy na ręce. Niektórzy wręcz mówią o RODO, kradzieży danych czy naruszeniach prywatności.

Z reguły ci sami pracownicy najwięcej oszukują.

Znamy naturę ludzką. Jak nie stoi nad nami kierownik z batem, to znaczy, że nie trzeba pracować, nie?

mniej batów asterix misja kleopatra mem praca zdalna

Otóż nie.

Praca zdalna to nadal praca, czy się to komuś podoba, czy nie. Owszem, siedzisz w domu, w piżamie, możesz sobie popijać piwo od 8 rano, palić szlugi, kiedy tylko chcesz, jeść co chcesz i tak dalej, ale nadal ta forma pracy to praca. Wiele osób zdaje się o tym zapominać. Brak nadzoru daje różne wyniki, przeważnie słabe.

Mój szwagier za każdym razem przy flaszce powtarza, że on by tak nie mógł, że oni pracują jak chcą. Jak robota jest zrobiona, nikt im nie suszy głowy.

Ok, ich firmę na to stać. Naszej dla przykładu nie. I podejrzewam, że inne firmy też z czasem nauczą się trzymać pracowników za mordę. Możliwość pracy z domu to przywilej. Trzeba go umieć wykorzystać.

 

Rachunki przy pracy zdalnej

Coś o czym się z reguły nie mówi.

Jesteście cały czas w domu. Komputer jest podłączony do prądu. Płacicie za neta. Chodzicie do kibla i spuszczacie wodę. Owocowe czwartki są tylko wtedy, jak kupicie sobie owoce.

Normalnie wszystko to robilibyście w biurze i ciężar opłaty spoczywałby na pracodawcy. Ale w tym przypadku firmy przenoszą koszty na pracowników.

Sprytnie, co?

W teorii w cywilizowanych krajach pracownicy zdalni dostają dodatek na pokrycie kosztów. Niedużo, w Wielkiej Brytanii to jest od 1.20 do 2.40 funta tygodniowo. Niewiele, ale zawsze coś. W Polsce jeszcze o tym nie słyszeli.

Praca siedząca

Nie oszukujmy się, praca zdalna rzadko kiedy wymaga wykonywania pracy fizycznej. Coraz więcej jemy, coraz mniej się ruszamy.

W moim przypadku dwa miesiące wykonywania zadań wystarczyły, by lędźwie dały mi się we znaki. Siedzący pracownicy wiedzą, o czym mówię.

Praca siedząca często kończy się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Mógłbym napisać o tym osobny artykuł.

praca siedząca ból lędźwi ból pleców konsekwencje dla ciała

Źródło: https://bi.im-g.pl/im/7a/2c/14/z21154170Q,Skutki-siedzacego-trybu-zycia.jpg

 

Jeśli pracujesz osiem godzin dziennie na siedząco i nie wstajesz co jakiś czas, żeby się poruszać, masz zagwarantowane skrócenie mięśni z tyłu uda oraz zginaczy bioder, a w dalszym ciągu nawet dyskopatię kręgów. Z niektórymi schorzeniami możesz się zmagać przez resztę życia.

Niezależnie od tego, ile posiadasz technologii, biologia też ma swoje zapotrzebowania. Zaopatrz się w dobre ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Porządna forma fizyczna, rozwój mięśni i ogólnie lepsze samopoczucie to korzyści płynące z regularnych ćwiczeń. Nie można tego zaniedbywać. Za każdym razem, jak zaniedbam gimnastykę, ból lędźwi boleśnie mi o tym przypomina.

Telepraca nie jest wymówką.

 

Gdzie szukać zdalnej pracy?

W przypadku poszukiwania pracy zdalnej (tak jak do jej wykonywania) nie trzeba wychodzić z domu. Jak by to wyglądało, gdybyście musieli chodzić po ulicy i szukać pracy, którą można wykonywać w miejscu zamieszkania? Bez sensu.

Protip – ustawcie sobie poważny adres e-mail. Podanie o pracę z adresu sperminator69@o2.pl może zostać użyte w celu rozbawienia reszty zespołu, ale rekruter pomyśli, że nie podchodzicie do oferty pracy poważnie. Polecam po prostu imię, nazwisko i (jeśli niedostępny) jakiś numer. Nie 69 i nie 420. Was to bawi, rekrutera niekoniecznie.

 

RocketJobs.pl

To chyba najlepszy serwis do poszukiwania zdalnego zatrudnienia. Co ciekawe – jak wpiszę “praca zdalna” w Google, rocketjobs.pl jest daleko w tyle.

rocketjobs.pl oferty pracy zdalnej branżeJest podział na branże, miasta, możemy przebierać do oporu.

 

W naszej firmie często szukamy pracowników zdalnych poprzez rocketjobs.pl i przychodzi od groma CV, więc mogę powiedzieć, że działa.

Niektóre ogłoszenia są klasycznie do dupy, m. in. nie podają wynagrodzenia, obowiązki są mętnie rozpisane i na dodatek pracodawcy dodają pracę w młodym i dynamicznym zespole w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku (choć czasem zapominają podać w jakiej). Muszę jednak przyznać, że jest ich znacznie mniej, niż w innych miejscach

 

olx.pl

Jest u mnie na drugim miejscu z dwóch powodów:

 1. Tutaj znalazłem swoją robotę.
 2. Olx jest całkiem godny zaufania.

 

Dlaczego?

 

To proste – tak pracownicy, jak i pracodawcy szukający pracownika dużo częściej odpowiadają.

Pandemia koronawirusa zmusiła serwis do dodania sensownej opcji “praca zdalna”, więc jest możliwość odsiania ogłoszeń dzięki niej i zaoszczędzenia czasu. Niestety, nie ma możliwości odsiania ogłoszeń dotyczących pracy przy wnioskach, ankietach i innych bzdetach, o których piszę tutaj:

https://lekcja-zycia.eu/jak-zarabiac-w-internecie-dobre-i-zle-sposoby/

 

pracuj.pl

Nie znoszę wspominać o tym serwisie, bo go prywatnie nie lubię, ale nie zmienia to faktu, że to jedno z największych miejsc do szukania pracy w sieci. Podobnie jak z Olxem również na pracuj.pl możecie sobie przefiltrować pracę online i znaleźć robotę zdalnie.

Trzeba jednak uważać i dobrze sprawdzać, bo ich model jest trochę zje… z jednego powodu kiepski – nie zawsze działa. Ogłoszenia najlepiej sprawdzać u źródła i aplikować u źródła. Na pracuj.pl często widnieją ogłoszenia, które są nieaktualne albo nie ma ich w ogóle.

Serio, sprawdziłem na własnej skórze.

 

LinkedIn

Nie znam zbyt dobrze tego serwisu (jeszcze), ale wiele osób go poleca.

Z tego, co udało mi się wyczytać, 90% rekruterów ma konto na LinedIn. Dość sporo, powiedziałbym.

Jako potencjalny pracownik trzeba liczyć na to, że pracodawca będzie nas szukał. Dlatego też jeżeli chcemy znaleźć pracę w ten sposób, musimy DAĆ SIĘ znaleźć. Rekruterzy muszą szukać właśnie Ciebie.

Odpowiedz sobie na pytanie: “Jaką pracę chcę znaleźć?”.

Twój profil na LinkedIn to Twoje CV.

 

Grupy na Facebooku i innych social mediach

Facebook jest ogromny i ma ogromne ambicje.

Większość ogłoszeń o pracę będzie dotyczyła sposobów na zarabianie w Internecie, czyli wszelkiego rodzaju MLM, programy afiliacyjne, wypełnianie wniosków, ankiety i reszta spamu. Pomiędzy nimi znajdziecie legitne ogłoszenia pracy zdalnej.

 

Lokalne portale ogłoszeniowe

Mieszkam w Gdańsku, więc moim lokalnym portalem ogłoszeniowym jest trójmiasto.pl. Każde większe miasto w Polsce – Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań – powinno mieć taki portal.

Nie znam ich, bo nie mieszkam w tych miastach. Rozmawiałem z ludźmi, którzy mieszkają i, co ciekawe, też nie wiedzą.

Te portale działają. Tyle mogę powiedzieć. Ja nie znalazłem na nim pracy, ale moja kobita znalazła.

Oferty pracy zdalnej dla freelancerów w Polsce

Nie jest powiedziane, że szukacie czegoś na pełny etat. Może chcecie dorobić. A może się Wam nudzi.

Jest mnóstwo miejsc, gdzie możecie się ogłaszać dla zleceń. Jest to szczególnie popularne dla copywriterów i grafików komputerowych.

Nie myślcie jednak, że praca zdalna ot tak czeka tam na was. Konkurencja jest ogromna. Ludzie mają porobione sowite portfolia, doświadczenie i reputację. Jeśli myślicie o tym poważnie, zaczynajcie już teraz.

Oferty i zlecenia znajdziecie między innymi na:

 

Gdzie szukać pracy zdalnej za granicą?

Tak jak wspominałem, jedną z zalet pracy zdalnej jest brak ograniczeń terytorialnych. Możliwości są nieograniczone. Możecie mieszkać w Gdańsku i pracować dla firmy z Warszawy. A możecie też mieszkać w Warszawie i pracować dla firmy w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku czy Szanghaju.

W USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii różne firmy także szukają pracownika, który mógłby wykonywać pracę zdalnie. Hiszpański? Niemiecki? Japoński?

Dlaczego nie?

Poniżej znajdziecie serwisy, gdzie ogłaszają się zarówno pracodawcy jak i pracownicy gotowi pracować zdalnie.

 

Gdyby Wam było mało, trafiłem na świetny wpis o serwisach, gdzie można znaleźć pracę zdalną za granicą:

https://www.ryrob.com/freelance-jobs/

Dzięki temu możecie znaleźć 80 portali z ofertami wykonywania pracy online.

 

Dlaczego warto szukać pracy zdalnej za granicą?

Krótka piłka – zarobki.

W Polsce asystent SEO zarobi jakieś 3000 netto. Specjalista może wyciągnąć nawet 7000 zł.

W Wielkiej Brytanii zarobki zaczynają się od 16000 funtów rocznie nawet do 40000 (80 tysięcy złotych do 200 tysięcy). Choć akurat z dostaniem takiej roboty może być ciężko.

W USA czy Kanadzie zarobki zaczynają się od 21000 dolarów rocznie i sięgają nawet 60 tysięcy. Czyli na polskie 78 tysięcy nawet do 225 tysięcy.

W innych branżach jest podobnie. Za granicą zarobicie dużo więcej.

Dane na dzień 30-01-2020.

 

Charakterystyka pracy zdalnej – praca zdalna w szczegółach

Pandemia wygoniła niejednego pracownika do domu w celu izolacji i zachowania bezpieczeństwa. W związku z tym telepraca staje się coraz bardziej popularna. Niektórym się to podoba (na przykład mi), innym nie.

Jesteśmy świadkami rozwoju nowego segmentu.

A jeśli Tobie podobał się ten wpis, zostaw po sobie jakiś ślad. Napisz komentarz, wrzuć na Facebooka, daj mi znać, czy moje wypociny Ci się na coś przydały. Zobacz też inne wpisy. Może jak raz coś przypadnie Ci do gustu. Możecie też zajrzeć do moich znajomych https://fixfix.pl/praca-zdalna-co-to-jest/

 

FAQ

Praca zdalna – co to? Na czym polega?

To praca poza siedzibą pracodawcy, gdzie biurem jest dom pracownika. Komunikacja odbywa się za pomocą komunikatorów i narzędzi internetowych.

 

Gdzie pracodawcy szukają pracowników zdalnych?

W Polsce najczęściej na rocketjobs.pl, pracuj.pl, olx.pl, LinkedIn i w grupach na Facebooku.

 

Ile zarabiają zdalni pracownicy?

Z reguły tyle, ile zarabiają w biurze. Trudność zadań nie ulega zmianie, tylko sposób ich wykonywania przez pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *