Temat pandemii będzie się przewijał prawdopodobnie przez wiele lat, nie tylko dlatego, że świat zwariował. Znalezienie dobrej roboty na tym rynku pracy to niełatwe zadanie. Coraz trudniej dojść nawet do rozmów kwalifikacyjnych. Konieczność siedzenia w domu i brak możliwości wykonywania pracy zawodowej ukazał zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, nowe możliwości.
Ogromną popularnością cieszy się tutaj home office. Pracodawcom się podoba, bo płacą mniejsze rachunki za czynsz i prąd. Pracownikom też się podoba, bo bez konieczności wychodzenia z domu nie tracą czasu na dojazdy.
Ale nie każdy umie w internety, teamsy i tym podobne, a praca za pośrednictwem Internetu jak korepetycje udzielane online, przepisywanie tekstów czy tego typu usługi odpada. Dla nich rozwiązaniem jest normalna praca w domu, czyli chałupnictwo.
Kilka słów wyjaśnienia — przedmiotem tego artykułu nie jest praca zdalna. Pracę zdalną omawiam gdzie indziej. Praca zdalna to praca wykonywana poza siedzibą pracodawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Pracodawca może dostarczyć środki produkcji i narzędzia do wykonania pracy (np. komputer czy oprogramowanie), ale sama praca jest wykonywana online. W przypadku pracy chałupniczej wygląda to trochę inaczej.
Czym jest praca chałupnicza?
Praca chałupnicza polega na tym, że pracownik, czyli chałupnik, otrzymuje od pracodawcy narzędzia oraz surowce i wykonuje pracę poza siedzibą pracodawcy, najczęściej w domu, w obrębie swojego gospodarstwa domowego. Jej nazwa pochodzi od „chałupy”, czyli kolokwialnego obecnie określenia domu.
Jest to rewelacyjny sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy dla osób, które nie posiadają wykształcenia, albo się ono zdezaktualizowało, oraz dla osób niepełnosprawnych
Typowej, niewyspecjalizowanej pracy w domu w większości nie trzeba się uczyć, nie musisz mieć tytułu naukowego ani szczególnych kwalifikacji. Ewentualnie przyszły pracodawca zapewni Ci szkolenie.
W przypadku bardziej skomplikowanych zajęć jak garncarstwo, szydełkowanie czy krawiectwo, wiadomo, pracodawca wymaga nieco więcej niż posiadania rąk.
Czas pracy to z reguły Twoja broszka. Masz określoną ilość pracy do wykonania i to, czy spędzisz nad nią w ciągu dnia 5 czy 15 godzin, nie gra roli. Masz skończyć w określonym terminie i tyle.
Zarobki w pracy chałupniczej nie zwalają z nóg, ale jak dobrze poszukasz, możesz się przyjemnie zaskoczyć. Nieco niżej wkleiłem screenshoty dwóch ofert pracy za 6-7 tysięcy miesięcznie. Kontrakt B2B jak mniemam, czyli dobrze ponad minimalną krajową na rękę.
Praca chałupnicza – wady i zalety
Zalety |
Wady |
Niski próg wejścia i brak sztywnych godzin pracy |
Wszędzie pełno oszustów |
Niewymagane wykształcenie |
Najczęściej niskie zarobki |
Praca nie jest ciężka |
Monotonna praca |
Brak kosztów dojazdu |
Stabilna forma zatrudnienia to to nie jest |
Pracodawca nie traci pieniędzy na wynajem powierzchni biurowej lub produkcyjnej |
Sytuacja rodzinna może Ci na to nie pozwalać (np. rozrabiające dzieci) |
Idealna dla introwertyków, domatorów, rodziców na macierzyńskim, osób niepełnosprawnych i bez wykształcenia |
Presja czasu |
Jaką pracę chałupniczą mogę wykonywać w domu?
Charakterystyka pracy predestynuje pewne zajęcia, szczególnie mechaniczne, powtarzalne, które są nadal zbyt złożone, by zaprogramować do tego maszynę. Tak długo jak maszyna nie nauczy się czytać i identyfikować obiektów, nie będzie mogła w tym zastąpić człowieka.
Poniżej masz wymienione sprawdzone sposoby na pracę w domu.
Składanie długopisów i tym podobnych
Niejednokrotnie składanie długopisów to synonim chałupnictwa. Nie tylko długopisy trzeba składać. Mogą to być teczki, proporczyki, składanie kopert, ulotek, stroików na różne okazje. Dzisiaj znalazłem ofertę składania słuchawek za całkiem przyzwoite (aż podejrzane) siano.

W innym miejscu widziałem normalną ofertę pracy za 18,3 zł za godzinę brutto. Minimalna krajowa, zgadza się, ale moim zdaniem lepsza minimalna krajowa niż całkowity brak kasy.

Paczkowanie produktów
Produkty, które trafiają na półkę sklepową, jakoś trzeba zapakować. W większości są pakowane maszynowo, ale to nie zawsze jest możliwe. Wówczas za niewielką opłatą można do tego wynająć chałupnika, który będzie tworzyć zestawy z poszczególnych elementów.
Wszelkiego rodzaju prezenty, zwłaszcza wysyłane w dużych ilościach, to również zajęcie dla chałupników. Okres świąteczny bywa gorący, a mało która firma chce delegować etatowego pracownika do siedzenia w papierach.
Szycie, robienie na drutach lub szydełkowanie
Wiele krawcowych pracuje w domu. Sprzętu nie trzeba wiele. Przynosisz materiał, projekt i za jakiś czas odbierasz gotowe ciuchy, obrusy, serwetki czy co tam zamawiasz. Ważna uwaga – tutaj trzeba mieć skillsy.
Uwaga! Moja siorka szydełkowała dla jednego typa i jej nie zapłacił. To nie były duże pieniądze, jakieś 150 zł, ale nadal trzeba to mieć na uwadze.
Naprawa sprzętu
Może to być elektronika, zegarki, komputery i laptopy, małe AGD, ewentualnie przerabianie jednego sprzętu na inny lub tworzenie sprawnych rzeczy z kilku zepsutych. Zleceniodawca przynosi Ci materiał do domu.
Podobnie jak w przypadku szycia, szydełkowania i robienia na drutach trzeba się znać na robocie.
Rękodzieło
Co można tworzyć w ramach rękodzieła w domu? Najpowszechniejsze przedmioty to:
- biżuteria,
- lalki i ubranka dla nich
- zabawki,
- maskotki,
- poduszki,
- ozdoby domowe, choinkowe, świąteczne,
- torby,
- tworzenie kartek okolicznościowych.
Niektóre rzeczy wymagają specjalnych zdolności lub talentu. Inne nie.
Istotą chałupnictwa jest tutaj fakt, że to pracodawca dostarcza Ci środki do wytwarzania rękodzieła, a nie że je kupujesz w sklepach internetowych.
Prace biurowe, które nie wymagają połączenia z Internetem
Choć coraz więcej pracy przenosi się do chmury, nadal jest sporo roboty do wykonania „analogowo”. Oznacza to papiery, dokumenty, segregatory i piorun wie, co jeszcze. Przepisywanie zeskanowanych dokumentów, transkrypcja nagrań, porządkowanie papierów, wszystko to możesz wykonywać w domu, a pracodawca Ci to dostarczy.
Kiepskie oferty pracy chałupniczej
Podczas zbierania informacji zwiedziłem różne wyniki wyszukiwania na słowo kluczowe: „Praca w domu” i „Chałupnictwo”. Natknąłem się na kilka propozycji pracy chałupniczej, które są, by tak rzec, z dupy.
Uwaga! Teraz będę się czepiał. Piję do definicji pracy w domu. Nie uważam, że przedstawione poniżej sposoby zarabiania pieniędzy są złe. Ja tylko twierdzę, że nie są chałupnictwem per se.
Gotowanie posiłków
Niestety, sanepid może mieć tutaj coś do powiedzenia. Jeśli chcesz gotować w domu w celach komercyjnych, musisz spełniać szereg norm, które określa rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.
Fizjoterapia/masaż
Podobnie jak gotowanie. Gabinet masażysty powinien spełniać wiele norm, np. musi mieć osobną łazienkę tylko dla klientów i pacjentów, z której nikt inny nie może korzystać. Czy nie można kogoś wymasować na lewo? Pewnie, że można, ale uprzejmych ludzi nie brak. Wystarczy jeden niezadowolony klient i donosik ląduje w sanepidzie.
Prowadzenie bloga
Prowadzenie bloga to bez wątpienia praca, ale z zarobkami bywa różnie. Bez niezbędnej wiedzy o tym, jak zarabiać na blogu, prowadzenie bloga z okazji do zarobku może przerodzić się w kosztowne hobby.
Wypełnianie ankiet
Wypełnianie ankiet to nie do końca praca chałupnicza. Wypełniając ankiety nie masz de facto pracodawcy. Nie zatrudnia Cię na stałe firma, która dostarcza surowce do produkcji. Wypełnianie ankiet bardziej przypomina samozatrudnienie.
Programy partnerskie
Ponownie, programy partnerskie to bardzo dobry sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Ale o programach partnerskich nie można mówić, że to praca chałupnicza.
Sprzątanie domów
To też nie jest chałupnictwo, chyba że ktoś przyniesie swój dom do Twojego domu. Bez sensu. Oczywiście możesz krążyć po domach okolicznych mieszkańców i sprzątać, ale to nie jest pracą chałupniczą.
Opiekunka do dziecka
Tak jak wyżej, rodzice musieliby Ci przynieść lub przyprowadzić dziecko do domu. W momencie, kiedy wychodzisz z domu, to już nie jest chałupnictwo.
Fotograf
Przeczytałem, że usługi związane z robieniem sesji zdjęciowych gdzieśtam mogą być dobrą pracą chałupniczą. Nie. Pracą chałupniczą będzie wtedy, jeśli klient do Ciebie przyjdzie ze swoim sprzętem, a Ty go ofocisz. Tak samo fryzjer czy kosmetyczka.
Pszczelarstwo
To nie kit (chyba że pszczeli), znalazłem coś takiego. Powiem tak, jeśli ktoś przynosi Ci ule do domu i masz się nimi opiekować, a w domu zamiast mebli masz rzepak albo lipę, to możesz mieć pracę chałupniczą przy pszczołach. Ale w momencie, gdy wychodzisz z domu na działkę, żeby ogarnąć ule, to to już jest rolnictwo.
Wędkarstwo
A myślałem, że po pszczelarstwie nic mnie nie zaskoczy.

Dla kogo praca chałupnicza?
Praca chałupnicza ze względu na swój charakter jest zajęciem kierowanym do osób, które nie mogą lub nie chcą wychodzić z domu. Praca tego typu bywa monotonna, więc jeśli jesteś żwawą, dynamiczną, niecierpiącą nudy osobą, praca z domu nie będzie dla Ciebie najlepsza i możesz chcieć przejrzeć inne ogłoszenia.
Młode mamy lub ojcowie
W zależności od tego, które z rodziców zdecyduje się na urlop z tytułu wychowywania dziecka, może to być ojciec lub matka. Zdecydowanie częściej jest to matka, ale nie chcę nikogo dyskryminować. W każdym razie na tyle, na ile dziecko pozwoli, można próbować coś dorobić, tym bardziej, że w Polsce ciężko wyżyć z jednego etatu.
Osoby niepełnosprawne
Z wiadomych przyczyn osoby niepełnosprawne nie mogą wychodzić z domu lub jest to dla nich bardzo uciążliwe. Mają też problem ze znalezieniem pracy, szczególnie jeśli są wykluczone technologicznie. Oprócz tego znalezienie stałej pracy może oznaczać utratę prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli tylko dana osoba ma sprawne ręce i wzrok, może aplikować do pracy chałupniczej.
To także dobra oferta dla opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy też cały dzień muszą być w domu i nie mogą iść do pracy. Wykonując pracę z domu mogą połączyć zarabianie pieniędzy z opieką nad bliskimi.
Osoby bez wykształcenia
Nie wszyscy chcą czekać na gotowe albo na fuksa z Urzędu Pracy. Wiele osób, szczególnie 40+, które niedawno straciły pracę i nie posiadają pożądanego wykształcenia, znalazło się w kropce. Praca dorywcza jest bardzo często jedynym rozwiązaniem, choćby tymczasowym. Pracodawca poszukujący chałupników nie wymaga dyplomu i przeważnie zapewnia szkolenia.
Studenci i uczniowe
Praca chałupnicza to świetny pomysł, by dorobić w trakcie wakacji. Zleceniodawcy najczęściej wymagają pełnoletniości, więc to oferta skierowana bardziej do starszych uczniów i szczególnie studentów.
Gdzie szukać ofert pracy chałupniczej?
W sieci pełno jest darmowych stron internetowych do szukania różnej pracy, w tym chałupniczej. Oferty znajdziesz w serwisach takich jak:
- pracuj.pl,
- jooble.com,
- indeed,
- Gumtree,
- olx.pl,
- sprzedajemy.pl.
Dołącz do newsletterów, a będziesz dostawać informacje o nowych ogłoszeniach na maila. Możesz także szukać potencjalnych zleceniodawców na lokalnych portalach (np. warszawa.naszemiasto.pl czy trójmiasto.pl), a także za pośrednictwem mediów społecznościowych. Są całe grupy na temat chałupnictwa na Facebooku.
Do prostej pracy chałupniczej nie trzeba zasadniczo żadnych kompetencji, więc zleceniodawca będzie szedł w ilość. Im więcej chałupników zatrudni, tym więcej roboty przerobi, i tym więcej zarobi. Stąd konkurencja do takich prac nie powinna być szczególnie zacięta. Niemniej jednak niektóre zlecenia są atrakcyjne i o najlepsze oferty będzie walczyć wiele osób.
Na co uważać, wykonując pracę chałupniczą?
Każda praca, również praca chałupnicza, może mieć swoją ciemną stronę. Docelowo w pracy chałupniczej to pracodawca dostarcza narzędzia i materiały potrzebne do produkcji. Jak to zwykle bywa w biznesie, i tu nie brak kombinatorów. Na co zwracać uwagę?
Brak danych firmy
Zanim podejmiesz się pracy, sprawdź firmę, czy jest legitna. Jeżeli cokolwiek w ofertach pracy wzbudzi Twoje podejrzenia, zrezygnuj. Co należy sprawdzić?
- Dane firmy – jeśli ktoś prowadzi legitną działalność gospodarczą w Polsce, musi mieć ją założoną i zarejestrowaną w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
- KRS – jeśli firma jest spółką, powinna też mieć wpis do Krajowego Rejestru Sądowego,
- Adres siedziby – dzisiejsze Google Street View daje możliwość wirtualnego spaceru praktycznie po całym świecie. Jeśli adres siedziby potencjalnego pracodawcy to altana śmietnikowa na Zakącinie, odpuść,
- Opinie – w wielu przypadkach opinie w Internecie na temat pracy w danej firmie są złe. Dużo częściej jesteśmy skłonni napisać negatywną opinię, jak nam ktoś zalezie za skórę, niż napisać pozytywną, gdy nam się podoba. Niemniej jednak sam fakt, że ktoś pofatygował się i napisał taką opinię, powinien nam dać do myślenia,
- Umowa – nie podejmuj się pracy bez kwitu. Umowa będzie podstawą do ewentualnych roszczeń, gdyby pracodawca próbował Cię kiwać. Samo podpisanie umowy jest pewną deklaracją uczciwości ze strony pracodawcy. Żeby podpisać umowę, musi podać swoje dane, a oszuści nie chcą ich podawać.
Przedpłata za materiały lub kaucja
Najpopularniejszym sposobem na wyłudzenia pieniędzy podczas pracy chałupniczej jest kaucja za materiały. Potencjalny pracodawca zobowiązuje się wysłać materiały po wpłaceniu niedużej kwoty. Dodatkowo może chcieć, żeby w tytule przelewu napisać: “Wpłata dobrowolna” albo żeby wysłać SMSa, rzekomo w celu sprawdzenia dostępności.
Jeżeli ktokolwiek każe Ci płacić za materiały, wpłacić kaucję, wpisowe, cokolwiek, odejdź. To nie studia czy Elitarny Klub Fanów Składania Długopisów, że trzeba zapłacić wpisowe. Ty chcesz pracować w domowym zaciszu, zarabiać dodatkowe pieniądze, ale nie je wydawać.
Praca chałupnicza to normalna robota, którą będziesz wykonywać na podstawie umowy – o pracę, zlecenie, o dzieło, kontrakt, nawet umowa słowna wchodzi w grę. Umowa jako taka podlega pewnym prawom i każdy normalny pracodawca zdaje sobie z tego sprawę. Na podstawie tej umowy masz wykonać określoną pracę i otrzymać wynagrodzenie. Jeśli nie dopełnisz postanowień wynikających z umowy, poniesiesz konsekwencje.
Artykuł 124 § 3 Kodeksu pracy stanowi, że pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za powierzone mienie, jeśli wykaże, iż szkoda nastąpiła z przyczyn od niego niezależnych lub że pracodawca nie zapewnił odpowiednich warunków.
Praca chałupnicza w domu – Podsumowanie
Przeczesując Internet znajdziesz wiele sposobów na zarabianie kasy w domu, a usługi chałupnicze będą jednym z nich. Nie zarobisz dużo, a praca nie należy do najciekawszych, ale zawsze lepiej mieć jakieś pieniądze, niż nie mieć żadnych.
Szemrane osoby próbują oszukać ludzi, którzy chcą zacząć zarabiać w chałupnictwie, oferując fejkowe zlecenia i żądając jakichś zaliczek, dlatego musisz uważać. W ofertach takiej pracy z reguły będzie brakowało kluczowych informacji.
FAQ
Czy na pracy chałupniczej da się zarobić?
Jeśli nie dasz się oszukać, to jak najbardziej tak. To mogą być nawet całkiem fajne pieniądze.
Czy można wyżyć z pracy chałupniczej?
To zależy, co rozumiesz poprzez “wyżyć”. Zarabianie na pracy chałupniczej to praca, jak każda inna. Jeśli zarobisz dość, żeby starczyło Ci na utrzymanie, to wyżyjesz. Praca chałupnicza odbywa się na podstawie umowy, a więc podlega pod Kodeks pracy, tak że się nie bój.
Jak się nie dać oszukać przy pracy chałupniczej?
Jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać:
– nie płać za nic z góry,
– nie wysyłaj SMSów,
– podpisz tylko legitną umowę,
– sprawdź dane firmy,
– jeśli coś zaczniesz podejrzewać, odpuść.
Czy do pracy chałupniczej potrzebuję wkładu własnego?
Nie. Pracodawca zapewnia Ci środki produkcji i narzędzia. Pracownik nie powinien za to płacić. Jeśli ktoś każe Ci uiścić jakiś wkład własny, to najpewniej oszust.
Ile można zarobić na chałupnictwie?
To, ile możemy zarobić w pracy chałupniczej, zależy od ilości pracy, jaką wykonamy i umowy. Jeśli to umowa na pół etatu, zarobisz nie mniej niż połowę minimalnego wynagrodzenia brutto.