Jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat

Uzależnienie finansowe od rodziców to wrzód na dupie. Każdy młody człowiek zna temat. Chcesz sobie kupić ciuch? “Nie”. Chcesz kupić grę na peceta czy konsolę? “Nie”. Chcesz jechać na wycieczkę albo po prostu wyjść ze znajomymi na pizzę? “Nie”. Ile można?

A to jest jeszcze nic. Szantaż ekonomiczny to dopiero rak. Masz marzenie – chcesz mieć psa, kota, rybki, grę na kompa albo wymarzone buty, rodzice obiecują Ci to kupić za dobre sprawowanie. Więc co robisz? Jesteś jak aniołek, pomagasz, sprzątasz, gotujesz, pierzesz, jesteś na każde zawołanie, aż w pewnym momencie rodzice pod byle pretekstem łamią dane słowo. Albo powtarzają: “Rób co mówię, bo niczego ci nie kupię”. 

Masz tego dość? Chcesz wiedzieć, jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat? Chcesz wiedzieć, jak uniezależnić się trochę od rodziców i zarobić dodatkowe pieniądze na własne potrzeby? Czytaj dalej. 

Na wstępie – chcę Ci pogratulować. Jeśli ktoś szuka porad, jak zarobić kasę, a nie skąd wziąć kasę, od kogo ją wydębić lub po jaki zasiłek się zgłosić, zasługuje na mój szacunek. Osobiście mam więcej szacunku do żula, który idzie i żebrze, niż do kogoś, kto wyciąga łapę po socjal. 

Żul przynajmniej ruszył dupę. 

W każdym razie – chcesz zarabiać pieniądze w wieku 13 lat, tak?

Powiem tak – nie będzie łatwo. Ale upór i kreatywność dadzą Ci upragniony sukces. Poniżej mam dla ciebie najlepsze patenty na siano w wieku 13 lat

Patent 1. Idź do rodziców

Podczas researchu do tego artykułu natknąłem się na sposób pod tytułem: “Idź do rodziców i poproś o większe kieszonkowe”. Nie mogłem zareagować inaczej, jak śmiechem. 

ray liotta goodfellas chłopcy z ferajny mem

Przypomina mi to te sposoby na zarabianie kasy z księgi mądrości bananowców, na przykład:

bananowcy mem

Tym bardziej, że na jednym z forów znalazłem taką perełkę:

jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat

Ja bym to sformułował nieco inaczej – idź i zarób u rodziców

Każdy rodzic doceni, jeśli dziecko pomoże w domu i będzie dużo bardziej skłonny wyskoczyć z kasy, niż na zwykłe: “Daj!”. Gdyby moje dziecko kiedyś przyszło do mnie i powiedziało: “Tato, potrzebuję kasy. W czym mogę Ci pomóc?”, na pewno znalazłbym jakieś zajęcie. 

Patent 2. Jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat przez Internet

Ile czasu dziennie spędzasz, przeglądając memy, oglądając YouTuba albo budując dom z pikseli w Minecrafcie? Sporo czasu marnujesz na różnych pierdołach. A możesz ten czas spożytkować lepiej i uniezależnić się nieco od rodziców. Jest kilka sposobów zarabiania w Internecie, które będą dla Ciebie odpowiednie. 

Zarabianie pieniędzy przez wypełnianie ankiet

Udział w ankietach to jeden z bardziej popularnych sposobów zarabiania pieniędzy w Internecie i pierwsze, co wyskoczy Ci w Google. Setki osób zarabia pieniądze w ten sposób, a wypełnienie kilku ankiet zajmie Ci mniej czasu, niż jedna partia w LoLa. Dużo nie zarobisz, ale dodatkowe złotówki są zawsze mile widziane i na podstawowe potrzeby (np. nowe gry) w zupełności wystarczy.

Większość platform pozwoli Ci się zarejestrować i wypełniać ankiety. Napisałem dość długi artykuł u tym, jak wypełniać ankiety za pieniądze.

Poniżej masz listę programów z zaznaczonym wiekiem do rejestracji:

Szczególnie polecam:

 • Opinie.pl – ankiet dużo i dobry program partnerski,
 • YouGov – płaci w bonach do Allegro, ale 250 zł to 250 zł,
 • Panel Ariadna – tylko nagrody rzeczowe, ale ankiet jest dużo,
 • ePanel – tylko siano i nie ma programu partnerskiego, ale panel jest solidny,
 • Toluna – ankiet jest sporo,
 • Klub Kantar – nie ma programu partnerskiego, ale dobrze płaci,
 • Reaktor Opinii – bardzo niedoceniany panel, a nieźle działa.

Nie kłam co do wieku! Nie warto. O ile możesz pozakładać konta na fałszywe dane, o tyle wzięcie nagrody na fałszywe dane będzie raczej trudne

I tutaj wchodzi słup. 

jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat definicja słupa

Źródło: słownik PWN Online. 

Najprościej będzie poprosić rodziców. Rodzice w większości przypadków nie będą chcieli Cię oszukać. Przeciwnie, powinni się cieszyć, że robisz coś przedsiębiorczego i nie będziesz ich nękać o kieszonkowe. Możesz też poprosić pełnoletnie rodzeństwo (jeśli masz), ale z nimi trzeba będzie się podziałkować

Wypełnianie ankiet nie da Ci kokosów, ale parę ładnych złotych można zarobić, i wiele osób ciągnie w ten sposób pieniądze. Z tego, co widziałem, w miesiąc można spokojnie wyklikać ponad 100 zł. Do osiemnastki nazbierasz na prawko

Farmienie waluty w grach MMO

Pisałem jakiś czas temu o tym, w jakich grach można zarobić. Pisałem też o tym, jak zarabiać, grając w gry. Znowu do rejestracji na platformach handlujących walutą z gier będziesz potrzebować słupa, ale myślę, że warto. 

Pisanie artykułów

Treść na stronach internetowych nie ma wieku. Jeżeli w wieku 13 lat potrafisz pisać jak dorosły (a widziałem takie przypadki), jak najbardziej możesz zacząć zarabiać w ten sposób. 

Problem zacznie się, gdy przyjdzie do spisania umowy. Masz 13 lat – nie każdy podpisze z Tobą umowę. Nie wystawisz faktury na Useme. Platformy goodcontent.pl, textbookers.pl też pewnie Ci na to nie pozwolą. W tym miejscu ponownie proponuję skorzystać ze słupa. 

Z zawodu jestem copywriterem i zaczynałem pisać, mając właśnie 13 lat. Wtedy jeszcze miałem głowę nabitą głupotami, że będę powieściopisarzem. Gdybym był mądrzejszy, zacząłbym się uczyć copywritingu

W szkole będziesz mieć lekcje polskiego i języków obcych aż do matury. Możesz pisać wypracowania kolegom i koleżankom z klasy, odrabiać za nich pracę domową itd. Tylko pamiętaj:

jeśli jesteś w czymś dobry nigdy nie rób tego za darmo

Ty, czytając te słowa, masz szansę. Internet jest pełen treści szkoleniowych. Na początek możesz przeczytac mój wpis Jak zostać copywriterem?.

Social Media Manager

Siedzisz na fejsie? Instagramie? Twitterze? Jeśli możesz śledzić influencerów, możesz równie dobrze ogarniać cudze profile. Ok. 40% firm nie ma profilu na social mediach. Kolejne tysiące mają taki profil, ale nic z nim nie robią. 

Często prowadzenie profilu w mediach społecznościowych nie wymaga wiele wysiłku, a Ty zdobędziesz bezcenne doświadczenie. Dzisiaj możesz ogarniać Facebooka wujasowi mechanikowi i Instagrama ciotce fryzjerce, a za kilka lat dostaniesz robotę w wielkiej firmie.

Grafika komputerowa

Do tego niestety trzeba mieć talent, ale jeśli go masz, możesz próbować swoich sił. Musisz włożyć kupę pracy w zdobycie doświadczenia i umiejętności. Są darmowe kursy w Internecie, możesz też poprosić rodziców, żeby wykupili Ci jakiś płatny kurs, najlepiej taki, który daje certyfikat. Ogrom nauki to praca własna. Weź jednak pod uwagę, że zaczynając w wieku 13 lat, przy maturze masz już pokaźne portfolio. 

Patent 3. Praca dorywcza. 

Pewnie wiesz, że dorośli mają kasę. A wiesz, czego nie mają?

Czasu. 

Dorośli wiecznie nie mają czasu. Większość czasu spędzają w pracy, a po pracy wolą odpoczywać. 

Chętnie kupią trochę czasu, na przykład od Ciebie. 

Jestem dorosły, pracuję, zarabiam. Oprócz tego jest wiele upierdliwych czynności, które chętnie bym komuś zlecił. I nie tylko ja. 

[the_ad id=”64″]

Wyprowadzanie psów

Nie mam psa i chwała Bogu, zresztą jestem kociarzem, tak jak moja narzeczona. Niemniej jednak w mieście praktycznie w każdym bloku ktoś wpada na zajebisty pomysł, żeby sobie kupić psa. A potem się go nie chce wyprowadzać, przez co psiak wyje lub szczeka z nudów. 

I tu wchodzisz ty. Pół godziny, dwa razy dziennie, codziennie. Stały zarobek, można powiedzieć, w końcu pies pożyje kilkanaście lat. Pół godziny czasu dorosłego człowieka jest warte przynajmniej 9 zł, jeśli pracuje za minimalną. Mało kto da Ci tyle, ale możesz użyć argumentu o stawce godzinowej, żeby podbić swoją stawkę. 

Opieka nad dziećmi

Dziecko, jak mówi wiele znanych mi matek, to słodki ciężar. Czasem naprawdę jest ciężko. Nie ma kiedy się, za przeproszeniem, po tyłku podrapać. 

W młodym wieku ciężko dostać taką fuchę. Kwestie zaufania, umiejętności, dojrzałości i doświadczenia. Niemniej jednak jeśli macie młodsze, kilkuletnie rodzeństwo, na pewno macie jakieś doświadczenie. Z propozycją usług w tej dziedzinie radzę iść w pierwszej kolejności do znajomych, dopiero potem do obcych. 

Sprzątanie

Sprzątanie to bardzo szerokie pojęcie. Może chodzić o grabienie liści, zbieranie patyków, nawet sprzątanie w domu. Tylko uważaj – musisz sprzątać porządnie. Zacznij sprzątać u siebie w domu, naucz się, dopiero idź do ludzi. Jeśli ktoś ma Ci płacić za sprzątanie, to musi być warte pieniędzy.

Roznoszenie ulotek

Ulotki to też jest jakaś odpowiedź na pytanie, jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat i potem. Roznoszenie ulotek to nie raj. Stawki są małe, wiele zależy też od pogody. 

Talent artystyczny

Ładnie śpiewasz? Grasz na instrumencie? Może w kilka minut potrafisz narysować czyjś portret lub karykaturę? Albo dobrze żonglujesz piłką? Cokolwiek potrafisz, sztuka uliczna ma ogromny potencjał. Największa wada tego systemu jest taka, że ciężko pogodzić występowanie ze szkołą

[the_ad id=”64″]

Jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat na wsi?

Urodziłem się i wychowałem na wsi. Dla przedsiębiorczego nastolatka zawsze znajdzie się tam zajęcie. Rodzaj zajęcia zależy od sezonu i pory roku. Najwięcej roboty jest oczywiście w lecie, gdy drzewa oraz krzewy owocują i przychodzą żniwa. To jednak nie zmienia faktu, że w pozostałych miesiącach też się coś znajdzie. 

Jeden ziomek pracował u swojego ojca przy kamieniarstwie. Ciężka praca, ale przez wakacje nazbierał na Golfa III. Inny ziomek pomagał u mechanika. Niezły patent – zdobywasz doświadczenie, a dobry mechanik zawsze ma więcej roboty, niż byłby w stanie przerobić. Głupie czyszczenie narzędzi czy sprzątanie da Ci zarobek. 

Wiosna

Wiosna to głównie ogarnianie bałaganu po zimie związanego z roztopami, jeśli było u was dużo śniegu, tzw. wiosenne porządki. Robota intensyfikuje się przed świętami Wielkanocnymi, które z reguły wypadają na początku kwietnia. 

Pan Jezus sprawdza czy masz ładnie umyte okna

Roboty na wsi jest wówczas całe mnóstwo. Wieś przygotowuje się do zasiewu i sadzenia. Przy obrabianiu pola na niewiele się zdasz (chyba że ktoś wpuści cię na ciągnik), ale ogarnięcie drzewek owocowych i krzewów to co innego. Wiele osób może Ci zlecić np. kopanie ogródka, sadzenie kwiatów, przygotowanie sadzonek na pole. Część sadzonek wysadza się na pole już w lutym/marcu, jeśli pogoda pozwala. Idź, pytaj, dowiaduj się. 

Lato

Lato to żniwa, także dla Ciebie. Mniej więcej w czerwcu zaczynają owocować drzewa. To także okolice sezonu na legendarne truskawki, których nienawidzę do dziś. 

U nas na wiosce wiele osób miało drzewka owocowe, szczególnie wiśnie, czereśnie, mirabelki i jabłonie, z których owoce spadały i marnowały się. Wiele osób pozwoli Ci zebrać te owoce i sprzedać na skupie, aby tylko nie pogniły. W najgorszym razie odpalisz właścicielowi działkę. 

Dodaj do tego pielenie grządek, nie tylko na polu. Ojciec mojej kobity ma co roku kapustę – roboty jest po korek. Ma czasem kukurydzę, tak samo, trzeba karmić, nawozić, przerywać, potem zbierać, a na koniec ściąć i zaorać. Ziomek z klasy miał hektary kalafiora, w czasie zbiorów brakowało ludzi do pracy.

Protip: idź do kogoś, kto ma pole dla zarobku, a nie dla siebie. Jak ktoś ma pole dla siebie, niekoniecznie będzie chciał płacić. Ktoś, kto robi to dla zarobku, ma świadomość, że jak nie obrobi pola, to część zbiorów (a więc pieniądze) przepadną. Dlatego będzie wolał zapłacić, niż stracić plon.

Jesień

Jesień to nadal trochę owoców, które późno dojrzewają, oraz sprzątanie po żniwach i przygotowanie pól i sadów do mrozów. Drzewka trzeba poprzycinać, ocieplić, zabezpieczyć przed sarnami, zającami i innymi zwierzętami.

Z pola powinny poznikać haszcze, które zaplączą się w pługi, brony i inne maszyny. Z ogródków trzeba pozabierać kwiaty cebulkowe i dobrze byłoby go przekopać jeszcze przed zimą. Z drzew spadają orzechy, zazwyczaj jest ich do cholery i trochę. Moja mama to już nawet nie zbiera. 

Jesień to także Wszystkich Świętych. Ludzie sprzątają groby, możesz się tu przydać. 

Na koniec moje ulubione zajęcie – rąbanie drewna. Dałem je do Jesieni, ale może być też w Lecie i w Zimie. Nie każdy da Ci drewno do rąbania, bo jak Ci się coś stanie, będą kłopoty.

Uwaga! Przy rąbaniu drewna trzeba naprawdę uważać, bo łatwo można sobie zrobić krzywdę. Jak obetniesz sobie palec albo przetniesz nogę, nikt więcej nie weźmie Cię na zarobek, więc uważaj. Najlepiej poproś kogoś dorosłego o szkolenie. 

Zima

Mroźne miesiące powinny przedstawić Twoją ofertę głównie starszym osobom, którym być może trzeba przynieść drewna, węgla, pomóc napalić w piecu lub odśnieżyć ścieżkę. Niekiedy ktoś wyśle Cię z zakupami i powie: “reszta dla ciebie”. 

Ważne! Uczciwość. Nie próbuj kitrać kasy, która Ci się nie należy. A jak Ci ktoś mało zostawia, to go olej. 

Zima to także święta Bożego Narodzenia, a więc kolęda w Wigilię. Możesz iść samemu albo ze znajomymi. Weź szopkę, naucz się kolędy (jedna zwrotka to trochę obciach) i ogień. Przez noc można wziąć nawet kilkaset złotych. 

To nie wszystko, na św. Szczepana w naszych stronach chodziło się “po szczudrakach” – wpadasz rano komuś do domu i sypiesz owsem, krzycząc: “Na szczęście, na zdrowie ze świętym Szczepanem”. Potem chodzisz w Sylwestra z kolędą “Nowy rok bieży” i 6 stycznia na Trzech Króli z kolędą: “Mędrcy świata monarchowie”. 

Wiele osób zamyka drzwi, gasi światło i żałuje te parę złotych dla dzieciaków, ale nie wszyscy. Kolejny minus jest taki, że święta mamy raz do roku. Na koniec garść protipów:

 1. Musisz wiedzieć, do kogo iść – U nas na wiosce wiadomo było, kto jest gotów wziąć trochę rąk do pracy, a kto nie. Kto dobrze płaci, a kto nie. Skąd wiedzieć, kto ma kasę? Podpytaj rodziców, sąsiadów, popatrz, kto jaki ma dom. To wieś, tu wszyscy wszystkich znają. 
 2. Uważaj na wyzyskiwaczy – Niektórzy nie będą mieli skrupułów, żeby oszukać dziecko. Wówczas możesz musieć zmobilizować rodziców, do odzyskania należności. 
 3. Uważaj na konkurencję – Często liczba miejsc jest ograniczona, a „koledzy” nie dadzą Ci znać.
 4. Nie poddawaj się – Każda praca jest godna szacunku, nie ma w tym nic złego. Jak ktoś żałuje parę złotych dzieciakowi na proste potrzeby albo nie ma kasy, to niech robi samemu, albo nie robi wcale. 
 5. Uważaj na siebie – Na każdym kroku. Praca na wsi to często praca fizyczna lub z narzędziami. O bidę jest bardzo łatwo. Możesz skądś spaść, coś może spaść na Ciebie, dużo nie trzeba.

[the_ad id=”64″]

Złe sposoby zarabiania pieniędzy dla 13-latka

Podczas researchu do tego artykułu natknąłem się na wpisy opisujące kilka sposobów, w jakie nastolatek może zarobić pieniądze, które są naprawdę złe albo wysoce nieoptymalne. 

Prowadzenie bloga

Dzisiaj, żeby prowadzić bloga, trzeba mieć ogromną wiedzę, dużo wolnego czasu i autorytet. Nie zrozum mnie źle – możesz być najbystrzejszym 13-latkiem na świecie, ale jeśli Twoje treści nie będą miały wartości, Google nie da Ci wysokich pozycji, nie będzie z tego ruchu i zarobisz tyle, co nic

Jest jeszcze afiliacja, ale tutaj tak samo wszystko sprowadza się do posiadania ruchu – nie ma ruchu z Twojej strony, nikt nie będzie chciał Ci za to zapłacić. 

Streaming i tworzenie contentu

kim dzieci chcą być w przyszłości

W tym miejscu chciałbym rozwiać wątpliwości i pewnie sprowadzić Cię na ziemię. Nie zrozum mnie źle – tworzenie treści wideo to świetne zajęcie. Gdybym był mądrzejszy 10 lat temu i gdybym miał ciekawą osobowość, pewnie dzisiaj bym się tym zajmował. 

Ale dzisiaj rynek jest bardzo nasycony. Na każdym kroku można spotkać kogoś, kto kręci filmy na YouTube, lub nie daj Boże, na TikToka. Dzieciaki instalują Minecrafta, OBSa, kupują kamerki, proszą rodziców o szybszy Internet, żeby móc streamować, jak grają, bo kilka lat temu Friz, Blowek czy Rezigiusz tak zrobili i dzisiaj zarabiają miliony. 

No właśnie, Friz, Rezigiusz i inni zaczynali dawno temu, kiedy było więcej luzu. Dzisiaj ciężko Ci się będzie przebić. 

Tworzenie contentu to inwestycja, nie praca. To, co zaczniesz robić dzisiaj, przyniesie zysk może za rok, może za dwa, a może wcale. 

Dlatego nie uważam, że streaming czy YouTube jest dobrym sposobem na zarobienie kasy dla 13-latka

Kryptowaluty i flipping

Jest duża szansa, że nie wiesz, co to są kryptowaluty ani jak działają. Ja jestem dwa razy starszy od Ciebie i siedzę w Internecie non-stop, a nie do końca to kumam. 

Kryptowaluty nie są biznesem dla dziecka. Wielu dorosłych się na nich wyłożyło, a Ty chcesz zarabiać kasę a nie ryzykować

Podobnie kopanie kryptowalut. Jeśli nie masz potężnego kompa i taniego prądu, to życzę powodzenia. 

Tak samo ktoś pisał, że możemy kupować i sprzedawać różne rzeczy z zyskiem (np. na Allegro), czyli właśnie flipping. Flipping ma kilka istotnych wad:

 • potrzebujesz kasy na start,
 • trzeba mieć wiedzę, doświadczenie i mnóstwo wolnego czasu,
 • jest masa ludzi, którzy robią to od lat, a więc konkurencja jest ogromna. 

[the_ad id=”64″]

Klikanie w reklamy

Kiedyś w dawnych czasach Internetu klikanie w reklamy mogło mieć sens. Dzisiaj raczej nie ma. Dzisiaj firmy wolą przeznaczyć pieniądze na płatną reklamę na Facebooku i w Google Ads, która ma szansę znalezienia klienta, niż zapłacić komuś za samo obejrzenie reklamy. To znaczy ma, pod warunkiem że:

 • zainwestujesz w to kupę pieniędzy,
 • masz gdzieś zasięgi – duży profil na social mediach, kanał na YouTube i możesz mieć ogrom poleconych.

W przeciwnym razie jest ciężko i wiele czasu zajmie Ci dotarcie do punktu, gdzie inwestycja czasu Ci się zwróci. Szkoda życia na to. Dawno temu zainwestowałem w jeden portal 130$ i pewnie ich nie odzyskam.

Protipy na koniec

Na koniec mam kilka dziaderskich rad, które pomogą Ci nie tylko zarobić pieniądze w wieku 13 lat, ale także przydadzą się w dorosłym życiu. 

Znajdź zaufanego słupa

W wielu przypadkach nie będzie Wam wolno brać w czymś udziału lub mieć gdzieś konta bez nadzoru osoby dorosłej. Niestety, potrzebujecie kogoś dorosłego

Tutaj jednocześnie uczulam Was od najmłodszych lat – ludzie będą próbowali Was wykiwać. Nawet najbliżsi. 

Załóżmy, że dogadujecie się z pełnoletnim braciakiem, że użyczy Wam swoich danych do założenia konta. Pewnego dnia pokłócisz się z bratem i on zawinie Twoje siano. Co zrobisz? 

Nikomu nie ufaj z pieniędzmi

W przyrodzie nic nie ginie. Chyba że pieniądze z komunii. 

Pieniądze z komunii mem

Pamiętasz komunię? Wpadł jakiś hajsik? Ja mam niezłą pamięć. Nie dostałem dużo, ale byłem tak podekscytowany własnym hajsem, że liczyłem go codziennie. Któregoś dnia zauważyłem nieścisłość. 

Lecę do mamy z pretensjami.

– Babcia wzięła na kurczęta – usłyszałem w odpowiedzi. 

Potem mama wzięła na zakupy.

A potem się rozeszło.

“Jak będziesz duży, to ci kupię za to komputer”. 

Dlatego nie ufaj nikomu z kasą, nawet (a zwłaszcza) rodzinie. Jest takie powiedzenie:

“Kochajmy się jak bracia, liczmy się jak Żydzi”. 

Ktoś Ci powie, że nie można być materialistą i są rzeczy ważniejsze niż pieniądze. I będzie miał rację. Ale to wcale nie znaczy, że masz komuś zaufać z kasą i dać się orżnąć. 

Każdy może Cię oszukać. A im bardziej komuś ufasz, tym łatwiej. Jeżeli życie mnie czegokolwiek nauczyło, to właśnie tego. 

Nie trzymaj pieniędzy w portfelu

W wieku 13 lat możesz swobodnie mieć konto w banku. Konto nadal nie jest najlepszym sposobem przechowywania gotówki, ale na pewno lepszym niż kiszenie kasy w tzw. skarpecie. Zarobić pieniądze w wieku 13 lat jest trudno – stracić łatwo.

Po pierwsze, jak Cię ktoś napadnie na ulicy, tracisz tylko dokumenty i kilka złotych. 

Protip: życie to nie film. Jak podchodzi ktoś z nożem i każe dawać portfel, nie strugaj bohatera, i oddaj portfel. 

Po drugie, ktoś z domowników może chcieć podebrać Ci kilka złotych, jak śpisz. “Może nie zauważy”. “Potem oddam”. Jasne. 

“Co ten gościu w Internecie bredzi? Nikt z mojej rodziny nie tknąłby moich pieniędzy!”. Cóż, młody człowieku, ja też tak kiedyś myślałem i dzisiaj jestem uboższy o ładnych parę złotych. Dlatego w tej chwili w portfelu mam jakieś 7,50 zł. Złotówki na koszyk w sklepie i WC. Jak to mówią: “Better safe, than sorry”. 

memy ze skarbonką ojciec niemający na piwo
Mem autorstwa CProject

Miej ustalenia na papierze

W wieku 13 lat to może być trudne, bo nie w każdej sytuacji możesz zawrzeć umowę. Ale jeśli tylko możesz spisać dokument – pisz. Potem będzie Ci o wiele łatwiej się upomnieć o swoje. 

Zabezpieczaj swoje transakcje

Załóżmy, że masz znajomego menela, który użycza Ci danych osobowych w zamian za określony procent z zarobków. W interesie menela nie leży oszukiwanie, bo jak cię okantuje, to zerwiesz deal. Będziecie trwać w tej dziwnej symbiozie:

 • Ty masz słupa,
 • On ma stały dochód. 

Sytuacja win-win. 

Jeśli postanowisz nawiązać współpracę z rodzicem, użyj argumentu o własnej kasie. Rodzic będzie zadowolony, że nie musi wyskakiwać z kapusty. Ty – że możesz zarobić. Jak Cię rodzic odetnie od własnego zarobku, idź po kieszonkowe. Nie da? Rozpocznij bunt. 

Jeżeli już masz coś stracić, zrób to tak, by druga strona też traciła. 

Dotrzymuj danego słowa

jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat mem deal z menelem

Reputacja jest bardzo ważna. Opinia kogoś, kto wywiązuje się z umowy i dotrzymuje słowa zaważy o sukcesie. Ludzie będą cię według tego oceniać. Raz złamiesz dane słowo, raz nie dotrzymasz obietnicy, a nikt więcej ci nie zaufa. 

Pamiętasz menela? Jak go oszwabisz, pójdzie do Twoich rodziców i narobi Ci problemów. Mało tego, żaden inny menel nie użyczy Ci swoich danych. 

Tak samo będzie to wyglądało w biznesie. Nie będziesz robić interesów z menelami, ale z kontrahentami i jak jednego z nich wykiwasz, spóźnisz się z płatnością za fakturę albo zaczniesz zmieniać ustalenia, to opinia o Tobie się rozniesie i będziesz mieć problemy

Nie bój się upomnieć o kasę

To moja pięta Achillesowa. Niekiedy mam problem z przypomnieniem komuś, że siedzi mi siano. Walczę z tym, idzie ciężko, ale do przodu. 

Nie wpadaj w pułapkę “A może akurat nie ma”, “Poczekam jeszcze trochę”, “Trzeba być wyrozumiałym”. Nie usprawiedliwiaj kogoś innego. To nie ty wisisz komuś kasę, żeby szukać tłumaczeń. To ktoś wisi Tobie. I to w interesie tej osoby jest przyjść do Ciebie i wytłumaczyć, dlaczego nie oddaje w terminie. 

Jeżeli nie będziesz się upominać o swoje, ludzie przestaną Cię brać na serio i uznają, że można Cię kiwać. Przecież się nie upomnisz, prawda? 

Uważaj na siebie

Nie wszyscy dorośli mają dobre intencje. Niektórzy mogą chcieć zrobić Ci krzywdę. Miej to na uwadze. Masz jedno życie. Żadne pieniądze nie są warte ryzykowania życiem. 

Twoi rodzice zawsze muszą wiedzieć, gdzie jesteś i do kogo idziesz. Jeśli coś by Ci się nie daj Boże stało, jeśli nie będziesz długo wracać do domu, rodzice będą wiedzieli, gdzie Cię szukać i kogo ścigać. Unikaj wchodzenia do czyjegoś domu, pilnuj otoczenia, musisz stale wiedzieć, gdzie są inni. Pilnuj tego, czy zawsze masz drogę ucieczki i czy drzwi wyjściowe nie są zamknięte na klucz. Ja wiem, że się wymądrzam i zrzędzę, ale Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze

Krótka lekcja z prawa pracy, czyli dlaczego 13 lat

Na początek garść ważnych informacji, które stanowią o tym, dlaczego będziecie mieli dużo zabawy, próbując zarobić kasę w wieku 13 lat.

W swoim czasie polska lewica strasznie się obsrała, że kto to widział, by dzieci pracowały.  

Widzieliście te memy?

jak zarabiać w wieku 12 lat mentzen śmieje się z lewicy

Kwestie prawne zatrudniania młodocianych możecie przeczytać tutaj na stronie:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zatrudnianie-mlodocianych-podstawowe-informacje-oraz-zmiany

Według obecnej definicji można zatrudnić osobę młodocianą (15 – 18 lat), jeśli:

 • ukończyła szkołę podstawową, 
 • posiada orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia danej pracy,
 • nie będzie wykonywać pracy wzbronionej, chyba że w ramach przygotowania do zawodu. 

Czemu tak? 

Po części dlatego, że jako dziecko masz się skupić na rozwoju i edukacji, a nie na robocie. 

Po drugie, świat jest przewrażliwiony z powodu wyzysku dzieciaków zatrudnianych w obozach pracy. I słusznie. Co innego zatrudnić dziecko i dać mu godziwą zapłatę, a co innego traktować je jak niewolnika. 

praca dzieci lekcja życia jak można zarobić w wieku 12 lat

Osoby młodsze niż 15 lat nadal mogą podejmować się pracy, ale jest wyraźne zaznaczenie, że ma to być praca lekka, dla podmiotów prowadzących działalność sportową, kulturalną, artystyczną lub reklamową. Potrzebna jest zgoda rodziców i nie można pracować więcej, niż 6 godzin dziennie. 

Dlaczego 13 lat?

Masz 13 lat, więc pewnie jeszcze nie wiesz, że świat jest pełen oszustów. Jeżeli chcesz coś od kogoś uzyskać musisz mieć papier – umowę, pokwitowanie, potwierdzenie. 

Dlaczego wiek 13 lat jest taki ważny?

Wynika to z Kodeksu cywilnego i jest związane z pojęciem zdolność do czynności prawnych. W wielkim skrócie i uproszczeniu posiadanie zdolności do czynności prawnych oznacza, że możesz zawierać umowy i są one prawnie wiążące. Mówiąc wprost – jak się z kimś dogadasz, że za pracę ma Ci zapłacić, to ma Ci zapłacić. 

W momencie ukończenia 13 lat posiadasz ograniczoną zdolność do czynności prawnych, czyli trochę ci wolno, a trochę nie, głównie za zgodą rodziców lub opiekuna prawnego. Możesz zatem mieć np. konto w banku lub na portalu społecznościowym, ale rodzic musi Ci potwierdzić. 

Disclaimer: często pojawiają się u mnie w statystykach dodatkowe pytania np. „jak zarobić w wieku 14 lat” czy „Jak zarobić pieniądze w wieku 12 lat”. Doprecyzuję – jeśli masz 13 lub więcej lat, nic się nie zmienia. Mając 12 lat i mniej sytuacja trochę się komplikuje. Nie zawrzesz legalnej umowy.

FAQ – często zadawane pytania

Czy mogę zarobić pieniądze w wieku 13 lat?

Tak, pod pewnymi warunkami i za zgodą rodziców, ale możesz, śmiało. 

Jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat?

Możesz imać się różnych zajęć:
– pomoc rodzicom,
– sprzątanie,
– pomaganie sąsiadom,
– wypełnianie ankiet w Internecie,
– na wsi: praca przy zbiorach i uprawach,
– farmienie waluty w grach za kasę.

Jak szybko zarobić pieniądze w wieku 13 lat?

Szybko? Szybko będzie ciężko. Jeśli potrzebujesz kasy na szybko, poproś rodziców i powiedz, że odpracujesz.

Jak uzbierać pieniądze?

Sposób jest prosty – zarabiać i nie wydawać. Oznacza to przeważnie, że będziesz musieć odmawiać sobie wielu rzeczy, ale to co najlepsze nie jest za darmo.

Similar Posts

One Comment

 1. Mega bardzo mi pomogło ale z tym ulicznym talentem naj lepsze ale nie mam jak wyprowadzić pianina na centrum a mam i tak jeszcze 11i pół ale morze z czymś mi się uda zarobić muj tata ma kolegę mechanika tutaj morze być dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *