Gry, na których można zarobić pieniądze – Gdzie jest hajs?

gry w których można zarobić pieniądze

Zarabianie na graniu jest marzeniem wielu młodych osób. Czyż nie byłoby to cudowne? Siedzieć cały dzień przed kompem, zasuwać w ulubioną grę i jeszcze kosić za to kasę? 

Wiele zależy też od sposobu, w jaki chcesz zarabiać na grach. O tych sposobach pisałem w artykule Jak zarabiać, grając w gry. Przejdziemy się po każdym patencie i poszukamy odpowiedzi na to pytanie.

Granie w gry zawodowo

Jeżeli myślisz o zawodowstwie, to w pierwszej kolejności musisz mieć talent. Bez talentu możesz grać w dowolną grę – nie zarobisz ani złotówki.

Jak poznać, czy masz talent?

Odpowiem pytaniem – znacie tego chłopaka? 

anders verjgang 535-1

Źródło: sport.pl 

To Anders Vejrgang, który mając 14 lat ogrzmocił najlepszego duńskiego zawodnika w FIFĘ a potem mistrza świata MoAubę i mógł pochwalić się bilansem 535-1 w Weekendowej Lidze FUT. 

Ten ziomeczek to z kolei MikeYeung.

mikeyeung

W wieku 13 lat wbił challengera w League of Legends. 

We wpisie o zarabianiu na graniu pojawia się Bugha, 16-latek, który stuknął 3 miliony dolarów na turnieju w Fortnite. 

Jeżeli możesz pochwalić się podobnymi osiągnięciami, możesz też zacząć myśleć o zawodowstwie, udziale w turniejach i morzu mamony. 

Jakie gry powinny Cię interesować? 

show me the money w których grać można zarabiać

Gry, które płacą najlepsze siano wg The Esports Observer to:

pule nagród w grach online

Źródło: https://esportsobserver.com/top10-games-2020-total-winnings/

Dlaczego akurat te gry?

Spójrzmy z góry na dół. 6 strzelanek, 2 typu MOBA, 1 karcianka i Rocket League. Wszystkie za wyjątkiem Doty 2 i Hearthstone są dość dynamiczne i widowiskowe. Plus, gra w nie od cholery ludzi, co zapewnia dużą ekspozycję na reklamy. 

vpn banner reklama czy używasz vpnu

Zarabianie na grach poprzez streaming i tworzenie contentu

Sprawa jest prosta – zarówno na Twitchu, jak i na YouTube, siano jest tam, gdzie jest widownia. Postanowiłem podzielić ten rozdział na streaming i tworzenie treści, bo rządzą się nieco innymi prawami, przez co będą trafiać do różnych graczy.

Streaming

Będę z Wami szczery – w streamingu bardziej chodzi o regularność, jakość i osobowość, niż o gry. Możesz streamować wyścigi kartofli, a robić to dobrze, i zgromadzisz widownię. Możesz też streamować najpopularniejszą grę świata, wkładając w to zero pasji i nie mieć widowni.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że na niektóre gry jest popyt, a na inne nie. Dlatego też jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na bycie zauważonym, musisz wybrać gry, w które gra dużo osób. 

Poniżej przedstawiam rankingi najpopularniejszych gier na największych platformach streamingowych w lipcu 2021 roku. 

Nie od dziś wiadomo, że w streamingu rządzi Twitch. W momencie, gdy piszę ten artykuł, sytuacja wygląda tak:

najpopularniejsze gry na twitchu

Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyniki mogą być przekłamane przez dziewczyny grające w grę “Pokaż dupę za donejty”. 

Najpopularniejsze gry do streamowania na Facebooku:

 1. PUBG Mobile.
 2. Mobile Legends.
 3. GTA V.
 4. Among Us.
 5. Valorant.
 6. Fortnite.
 7. Free Fire – Battlegrounds.

A tu macie podsumowanie z wszystkich czołowych platform streamingowych:

najczęściej streamowane gry na twitchu

Content Creation

Tworzenie treści różni się od streamów. Tworząc treść na serwisy do oglądania materiałów wideo, nastawiasz się na długofalowy zysk, więc chcesz tworzyć coś, co nie zdezaktualizuje się jutro. 

Jeśli chodzi o streamy – liczy się tu i teraz. 

Musisz zrozumieć tę podstawową różnicę. 

Na YT sprawdzą się gry, do których można tworzyć poradniki, nagrywać co ciekawsze odcinki streama lub tworzyć highlighty z turniejów. Możesz też robić shoty i kompilacje, ale ten artykuł traktuje o czymś innym. 

Tutaj statystyki prosto od YouTube:

youtube statystyki oglądalności

Pamiętaj tylko, że prowadzenie kanału to też praca i zobowiązanie. Niełatwo sprawić, by gracze kliknęli “Play” właśnie na twoim filmie. A aktywność i regularność są ważne.

Decydując się na rodzaj treści, zobacz najpierw jak często wchodzą zmiany w danej grze. Np. w LoLu co sezon jest duży update. Każdy kolejny dodatek do WoWa wywraca rozgrywkę do góry nogami. W Fortnite sezon zmienia się co kilka tygodni i w jednej chwili wszystkie twoje poradniki mogą się zdezaktualizować. 

Najlepsze będą tutaj gry sandboxowe, gdzie nie zmienia się wiele – jak RuneScape, Minecraft, GTA V, RDR 2, czy EVE Online. W tych grach developerzy nie zmieniają dużo i nie na robią tego na raz, co najwyżej bug fixy i zmiany quality of life. Nagrywanie treści z takich gier sprawia, że filmy długo będą aktualne. 

Ewentualnie możesz tworzyć kontent, który opowiada o zmianach i przygotowuje na nie graczy. Pamiętam, że Nervarien i Jankos omawiali zmiany w każdym patchu, jak tylko pojawiało się info na stronie Rito. To też działa.

Czy to znaczy, że dla dynamicznych i zmieniających się gier nie można tworzyć poradników? Absolutnie nie! Tylko przygotuj się na to, że pierwsze lepsze zmiany wymuszą na tobie update, a to czasem sprawia, że się odechciewa.

Farmienie

Popyt na walutę będzie w tych grach, gdzie zdobywanie hajsu jest czasochłonne. Topowe gildie w WoWie przed wyprawą na World’s First obkupują się za siano sponsorów, więc na to nie patrzmy. Jest jednak wiele osób, które rzucają prawdziwe pieniądze na walutę, bo np. za dnia siedzą w robocie, a wieczorkiem chcą sobie skoczyć na rajd i trzeba im golda na poty. 

Jeśli chodzi o farmienie, królują tutaj gry MMORPG. Im większy playerbase, tym większa kasa, rynek zbytu i potencjał handlowy. 

W jakich grach MMO jest najlepszy hajs

 • World of Warcraft razem z Classikiem,
 • OSRS/RuneScape,
 • Lineage 2,
 • Albion,
 • Black Desert Online,
 • EVE Online,
 • Guild Wars 2,
 • Final Fantasy XIV,
 • Star Wars: The Old Republic,
 • Aion,
 • ESO,
 • DFO.

Są jeszcze Path of Exile i Diablo 3, a więc gry z gatunku hack’n’slash. Nie mogę ich dopisać do listy MMO, bo będzie hejt. 

Nie ma się jednak czym podniecać. Ta metoda zarobku bardziej przypomina pracę niż przyjemność. Do tego stopnia, że w chińskich więzieniach osadzeni stukają złoto w WoWie

Coaching

Nie we wszystkich grach będzie popyt na coaching. Szkolenie będzie potrzebne tam, gdzie jest ważne szybkie podejmowanie decyzji, a więc MOBA i strzelanki. 

Ważne! Istotną częścią zarówno gier MOBA, jak i FPS, są umiejętności mechaniczne. Jeśli nie masz mechanik i jeszcze potrzebujesz coaching, daj sobie spokój

Nie twierdzę, że nie ma popytu na coaching w MMORPG czy Hack’n’Slash. Zaryzykuję jednak stwierdzenie, że jest niższy niż w pozostałych. Ze strzelanek gry, w których coaching będzie pożądany to:

 • CS:GO,
 • Fortnite,
 • PUBG,
 • CoD: Warzone,
 • CoD: Modern Warfare,
 • Overwatch,
 • Valorant,
 • Escape from Tarkov,
 • Rainbow 6.

MOBA, wiadomo:

 • LoL,
 • DotA 2,
 • Smite,
 • Mobile Legends.

Reszta niekoniecznie się liczy. 

Power leveling/Boosting

Zarabianie na boostowaniu kont będzie miało sens w grach, gdzie levele mają znaczenie. Np. jeśli chcesz się bawić w Staking w RuneScape, musisz mieć wymaksowane konto. Z kolei, żeby grać w LoLa na równi z innymi potrzebujesz tylko levelu 30-ego i postaci. 

Siłą rzeczy gry MMORPG zawsze będą miały na to popyt. Wielu osobom nie chce się grindować konta, żeby dojść do endgame. To jest szczególnie widoczne właśnie we wspomnianym RuneScape i w World of Warcraft: Classic, w którym klepanie expa na niektórych klasach to rak. 

Jestem trochę leniwy i chodzę na łatwiznę, ale w tym rozdziale serio możecie skopiować listę gier z poprzedniego rozdziału. 

Handel Kontami

Można to robić na dwa sposoby.

 1. Zasuwasz samemu i opylasz – najbardziej czasochłonne i najmniej dochodowe. 
 2. Skupujesz konta od ludzi i odsprzedajesz je z zyskiem – dochodowe i wygodne, ale trudne jak cholera i wymaga wkładu własnego na start. Poza tym musisz być w stanie oszacować wartość danego konta w mgnieniu oka. 

Wartość konta zależy od wielu czynników:

 • stopień rozwinięcia (wysoki level),
 • wiek konta,
 • osiągnięcia, 
 • stan posiadania,
 • rzadkie lub unikatowe itemy.

W jakich grach to przejdzie?

Przede wszystkim w tych, gdzie stopień rozwinięcia konta ma znaczenie, a do jego osiągnięcia potrzeba było mnóstwo czasu. 

Weźmy pierwszy przykład z brzegu. Od nieco ponad roku naginam w Clash Royale. Mam parę kart na 13 lvl, 12 lvl King’s Tower, trochę emotek i 2000 klejnotów. Patrząc na oferty na IGVault, wziąłbym za nie 80-100$. Ale ja je jeszcze trochę potrzymam. Wymaksowane konto idzie za całkiem dobry pieniążek.

clash royale konta g2g

Jest jeszcze druga strona medalu, gdzie sprzedaje się konta po osiągnięciu określonego levelu, jak np. wspomniany level 30 w LoLu, czy świeże konto w GTA 5. 

Flipping, czyli “taniej kupię, drożej sprzedam”

W wielkim skrócie przypomina to grę na giełdzie. Przedmiotów w grach jest do cholery i trochę.

Jakie gry oferują takie możliwości?

Naturalnie najlepsza sytuacja jest tam, gdzie mamy rozwiniętą ekonomię i bogaty handel. 

Wszystkie duże MMORPG, w szczególności WoW, EVE, RuneScape, FFXIV, i PoE będą dawały możliwości dla flippingu.

Lista niekoniecznie pokrywa się z MMORPG do farmienia, bo np. w GW2 rynek itemów jest zrypany.

Jedna uwaga: tutaj próg wejścia jest bardzo wysoki. Jeśli myślisz o tym teraz, to wiedz, że na bank już jest ktoś, kto to robi.

Dlatego radzę brać się za gry, które ogarniacie w tej chwili. Np. jeśli od dziesięciu lat sadzisz w WoWa czy inne BDO to masz podstawy. Wiesz, ile mniej więcej powinien kosztować dany item, kiedy cena jest niska, warto kupić, w jaki dzień warto kupić (np. przed resetem) itd.

Aplikacje do zarabiania poprzez gry

To jest jeden z pośrednich sposobów zarabiania na graniu w gry. Sam pamiętam, jak zarobiłem 3,5$ za granie w Mobile Strike, czy 4$ za State of Survival. 

Są też gry, jak Raid: Shadow Legends, które mają program partnerski i płacą za ściąganie ludzi do gry.

Podczas researchu ciągle przewijają mi się programy do zarabiania jak SwagBucks, OfferToro, coinpayu, ySense itp. ale to nie są gry. To agregatory, mają wszystko – ankiety, offerwalle, niektóre nawet klikalne reklamy. 

Spieszę uściślić – istnieją apki, z których będzie wam kapać pieniądz, ale nakapie Wam go tyle, co kot napłakał. Możemy  zamulać kompa, lecz IMO – nie warto. Żadna aplikacja na świecie nie da miliona złotych ot tak.

Chyba że sami ją stworzycie i będzie hitem. 

Entropia Universe

Ta gra zasługuje na osobny rozdział, bo została stworzona do zarabiania hajsu. Gra opiera się na prostym założeniu – RMT (Real Money Trading) jest legalny. Możesz kupić sobie połać wirtualnej ziemi w grze i pobierać podatek za jej używanie. Możesz zbudować knajpę, burdel, kasyno i trzepać na tym pieniądz, a walutę z gry bez bana i nieprzyjemności wymienisz na prawdziwe dolary.

Entropia okupuje topowe miejsca w rankingach pt. “Najdroższe przedmioty z gier”.

Klub Neverdie poszedł za 330 000$, by następny właściciel sprzedał go potem z zyskiem za 635 000$. Planeta Calypso osiągnęła wartość 6 milionów $!

Dopiero niedawno na drugie miejsce wskoczyły dwa skiny z CS:GO, które sprzedano za 775 000$.

Jeżeli zatem macie trochę gotówki na start, smykałkę do biznesu, a przy tym rzygacie rzeczywistością – Entropia Universe to gra dla Was. 

Najpopularniejsze strony do handlu rzeczami z gier

Bez wchodzenia w szczegóły:

 1. PlayerAuctions.
 2. G2G.
 3. IGVault.
 4. Eldorado.gg.
 5. mmogah.
 6. mmoah.
 7. Odealo. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć konta na każdym z nich.

Zarabianie na grach – Podsumowanie

W tym artykule dałem Wam wskazówkę i wytyczyłem kierunek. Pokazałem, gdzie jest siano. Nie znaczy to jednak, że po dwóch dniach w OSRS zaczniecie zarabiać miliony golda na smoczych skórach i sprzedawać go za mamonę. 

Na zakończenie, widziałem jednego protipa, że można zarabiać, prowadząc bloga o grach, i pisząc artykuły. Cóż, w tym przypadku zarobek jest niepewny, a stawki nie zwalają z nóg. Jeśli nie nazywasz się Szymon Liebert i nie pracujesz dla GryOnline-TV, raczej nie będziesz najlepiej opłacanym blogerem w Polsce. 

hed z tvgry pieniądze szymon liebert

Źródło: kanał TVGry na YouTube.

Czy jakichś gier brakuje? Czy jakieś gry znalazły się tu niesłusznie? Jeśli widzisz coś takiego, czekam na komentarz. Chętnie się do niego odniosę. 

Choć swoją drogą, jeśli masz dość wiedzy, by wytknąć mi niewiedzę, to czemu czytasz tego posta? 

Jak nauczyć się zarabiania na grach?

Nie wystarczy grać po 12 godzin dziennie i liczyć na profesjonaly kontrakt. Należy mieć talent. 

Czy na grach można zarobić prawdziwe pieniądze?

Zdecydowanie tak. 

Czy zarabianie pieniędzy na grach jest legalne?

To zależy. Handel walutą w MMO przeważnie jest wbrew ToS. Zarabianie na graniu zawodowo czy streamingu jest 100% legalne. 

Summary
Gry, na których można zarobić pieniądze - Gdzie jest hajs?
Article Name
Gry, na których można zarobić pieniądze - Gdzie jest hajs?
Description
Faktem jest, że można zarabiać siano, grając w gry. Ale w które gry? Jakie są gry, na których można zarobić pieniądze? Sprawdź!
Author
Daniel B>
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments